Flyksa

Newsletter

08/09/2022 / 11:44

Verona

Qyteti i Veronës është i pasur me antikitet romak, qyteti njihet edhe si Roma e vogël, megjithatë është më së shumti i famshëm si mjedisi i historisë së dashurisë Romeo dhe Zhuljeta. Qyteti ka qenë prej kohësh i famshëm për historinë imagjinare të dashurisë së Romeo dhe Zhuliet të Shekspirit. Për shkak të kësaj historie Verona u bë qyteti i katërt nga më të vizituarit në Itali. Simboli i qytetit është Arena e madhe Romake (Arena di Verona).

A ia vlen të vizitohet Verona? Po, Verona ia vlen të vizitohet! Është një nga vendet më romantike në Itali, një vend i UNESCO-s me vende të shumta të trashëgimisë kulturore dhe pika të bukura piktoreske. Arena, Castelvecchio dhe Torre Dei Lamberti janë disa nga atraksionet e Veronës që vizitorët kënaqen.

Pavarësisht nëse jeni më të interesuar për historinë, artin, operën e famshme në Arena ose thjesht preferoni një gotë verë të mirë, në Verona mund të gjeni diçka që ju përshtatet. Qoftë nëse udhëtoni vetëm, çift, me familjen apo me miqtë, Verona është e mbushur me aktivitete dhe vende që i përshtaten të gjitha shijeve.

Cila është mënyra më e mirë për të përjetuar Veronën? Të jetosh Veronën siç bëjnë vendasit! Çdo vend ka zakonet dhe traditat e veta të përjetshme. Në Verona, disa gjëra janë jetike: një aperitiv në mbrëmje me miqtë, ngrënia e gjellëve të pasura me mish për darkë në një osteria tradicionale në fundjavë, koncerte verore dhe mbrëmje në teatër në dimër.

Eurokoha dhe Kosova Airlines ka fluturime dy herë në javë nga Prishtina në Verona dhe anasjelltas. Mjafton të klinik KETU dhe të rezervoi biletën tuaj.