Flyksa

Newsletter

25/08/2022 / 12:49

Vendet në Evropë që duhet të vizitohen

Evropa është një vend i ndalur në kohë, e theksuar nga ndërtesa të ruajtura me përpikëri, disa prej të cilave datojnë që nga epoka neolitike. Përveç strukturave historike, vendet më të mira të Evropës kanë vargmale të mrekullueshme malore, gryka të thella dhe fshatra të gjelbëruara ku udhëtimet kthehen në pushime për të cilat do të ëndërroni për vitet në vijim.

Udhëtarët aktivë i duan atraksionet e gjera të Evropës. Ju mund të skijoni në Alpet Franceze, të bëni kajak në detin Adriatik të Kroacisë, të ecni në Grindelwald në Zvicër dhe të ecni me biçikletë nëpër Holandë.

Pastaj është ushqimi. Është e vështirë të mposhtni kënaqësitë gastronomike që gjenden në vendet më të mira të Evropës. Nga shijet më kremoze franceze deri te çokollatat më të shijshme zvicerane deri te pjatat më të shijshme italiane të makaronave, kuzhinat e larmishme të Evropës mund të jenë më të mirat për të zbukuruar shijen tuaj.

Me kaq shumë vende për të zgjedhur, mund të jetë e vështirë të vendosësh se cilin të vizitosh më parë. Këshilla jonë? Mos u ndalni vetëm në një. Evropa ofron një sërë vendesh përrallore për t'u vizituar të mbushura në një hapësirë relativisht të vogël. Kjo e bën të lehtë vizitën e shumë vendeve në një udhëtim.

Italia

Është e vështirë të përfytyrosh Italinë pa menduar ushqimin e saj. Ky vend në formë çizme krenohet me domatet aq të ëmbla sa shijojnë si karamele dhe pica të gatuara në perfeksion. Italia është një utopi për gastronomët.

Edhe më e shkëlqyer se ushqimi i saj janë arkitektura e patëmetë dhe kryeveprat kulturore që gjenden në ndërtesat e lashta, sheshet dhe muzetë e mbushura nëpër qytetet e zhurmshme të Italisë dhe qytetet e vogla piktoreske.

Historia ka plot me atraksionet e Romës (po flasim për Koloseun dhe Panteonin), dhe sheshet e saj fenomenale të qytetit (p.sh. Piazza Navona, Sheshi i Shën Pjetrit dhe Piazza Spagna) janë një kënaqësi për t'u shijuar.

Firence është shtëpia e urës Duomo dhe Ponte Vecchio të denjë për foto, si dhe muzeume që nuk do të dëshironi t'i humbisni.

Kanalet e Venecias janë romantike dhe unike, ndërsa Il Duom, një nga atraksionet kryesore në Milano, do t'ju bëjë të mahniteni, si dhe veshjet mbresëlënëse të paraqitura në dyqanet e shumta të qytetit.

Franca

Vive la France! I njohur për romancën, ushqimin e këndshëm, artin, kulturën dhe bukurinë e tij natyrore, ky vend i mrekullueshëm ofron gjithçka që do të dëshironit ndonjëherë në një pushim. Çdo lloj udhëtari do të gjejë diçka për të dashur në Francë. 

Largohuni në rrezet e diellit dhe kapni sytë një ose dy personazhe të famshëm në Rivierën Franceze. Lëreni kamerën tuaj të funksionojë në fusha të egra fotografike të mbuluara nga livando në Provence.

Udhëtoni pas në kohë në ishullin e listuar në UNESCO, Mont Saint-Michel në Normandi. Ski poshtë Alpeve Franceze në Chamonix, Val d'Isère ose Méribel.

Drekoni në një kafe përgjatë Champs-Elysée, vizitoni një muze, ngjisni shkallët e Kullës Eifel ose shëtisni dorë për dore me shpirtin tuaj binjak përgjatë lumit Seine në Paris.

Spanja

Një nga vendet më të bukura në Evropë është Spanja. Nga kryeveprat e saj arkitekturore deri te vargmalet e tij të larta malore, shkëmbinjtë bregdetar dhe fshatrat në majë të kodrave. Nuk është çudi që më shumë se 89 milionë turistë vizituan Spanjën në vitin 2018, duke e bërë atë vendin e dytë më të vizituar në botë.

Do të gjeni shumë për të parë dhe bërë në qytetet kryesore të vendit. Madridi është shtëpia e pallatit të mrekullueshëm të Kristalit dhe kopshteve të mëdha, si dhe shesheve elegante.

Më elegante dhe romantike, kolona zanore e Seviljes përbëhet nga thundrat e kuajve në rrugët me kalldrëm dhe këmbanat që tingëllojnë nga kullat e kishave. Këtu do të gjeni atraksione që duhen parë si Katedralja spektakolare e Sevillës, Vendi i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s Real Alcázar dhe Plaza de España e gjerë.

Barcelona është njëkohësisht energjike dhe eklektike, me arkitekturë që do ta bënte Salvador Dalin krenar jashtëzakonisht unik janë vedne që duhet parë.

Valencia do të qetësojë shpirtin tuaj me pamjet shëruese të detit, ndërsa Costa Brava ofron disa nga plazhet më mahnitëse në Spanjë.

Austria

Austria është një nga ato vende që mund t'ju lërë pa frymë. I rrethuar nga Alpet e Austriake dhe i mbushur me liqene të mrekullueshme, ky vend i çudirave është një nga vendet më të bukura në Evropë.

Është e pamundur të përfundojë nëpër rrugët e qytetit të vendit pa kapur një copëz kënge të kompozuar nga austriaku i dalluar, Ëolfgang Amadeus Mozart. I lindur në Salzburg, ndikimi i ish-kompozitorit barok ndihet kudo (imazhi i tij gjendet edhe në mbështjellës të çokollatave). Ecni nëpër korsi të ngushta e të përdredhura në qytetin e vjetër, Altstadt Salzburg, shijoni drekën në një oborr ose vizitoni një muze ose Abbey të Shën Pjetrit ndërsa jeni në qytet.

Vjena është një tjetër pikë e nxehtë e mrekullueshme. Përveç pallateve dhe kopshteve të mëdha (d.m.th. ato që gjenden në Pallatin Schönbrunn), do të gjeni Bashkinë Rathaus dhe Muzeun e mrekullueshëm të Historisë Natyrore (Muzeu Naturhistorisches), midis atraksioneve të tjera të njohura të Vjenës.

Linz përqafon të dy brigjet e lumit Danub, duke e bërë atë një vend të tregojë për të eksploruar lumin dhe fshatrat.

Graz, qyteti i dytë i madh i vendit, është një qendër tjetër arkitekturore, me ndërtesa dhe rrënoja që datojnë në vitin 800 pas Krishtit.

Kroacia

Një kryevepër mesdhetare, Kroacia ofron peizazh për të qetësuar shpirtin dhe ushqim të freskët për të trajtuar shijën. Me vendasit miqësorë, kështjellat në majë të kodrave, rrënojat romake të ruajtura dhe një det me ngjyrën e safirit, është e pamundur të ndihesh i stresuar në këtë arkipelag të mrekullueshëm.

Ecni nëpër rrugët dredha-dredha brenda mureve të larta të qytetit të vjetër në Dubrovnik, ose hipni me teleferikun në kodrën Srd për pamjen më spektakolare të këtij qyteti të bukur, të quajtur "Perla e Adriatikut".

Spliti është një nga qytetet më të gjallë në Kroaci dhe i dyti më i madh pas Zagrebit. Të dy janë më se të denjë për t'u vizituar. Ishulli Hvar do t'ju ndihmojë të shkoni në plazh; është konsideruar si "pika më me diell në Evropë".

Lavdia e kurorëzimit të Kroacisë është pozicioni i saj i përsosur në detin Adriatik. Sigurohuni që të hipni në një varkë në një moment për të eksploruar arkipelagun, veçanërisht ishujt simpatikë Elafiti, të cilët gjenden në veriperëndim të Dubrovnikut.

Holanda

Holanda u ofron vizitorëve një pushim të qetë të mbushur me art, bukuri dhe shumë çiklizëm.

E vendosur në veriperëndim të Evropës, peizazhi është i sheshtë (terreni i përsosur për një biçikletë) dhe i mbushur me mullinj ikonik me erë dhe fusha që shpërthejnë me tulipanë në pranverë (në veçanti në prill dhe maj). Vendi më i mirë për t'i dalluar ato është padyshim Keukenhof, i njohur gjithashtu si "Kopshti i Evropës".

Amsterdami është një nga qytetet më të mira për t'u vizituar në Holandë. Pavarësisht nga reputacioni i tij disi i frikshëm, ky vend i mbushur me kanale është i bukur dhe i mbushur me muze mbresëlënës (për të qenë të saktë 40). Mos humbisni atraksionet kryesore të qytetit, Rijksmuseum, Shtëpia e Ann Frank-ut dhe Muzeu Van Gogh.

Do të gjeni gjithashtu arkitekturë moderne, miqësore me mjedisin, të përzier me strukturat historike që gjenden në Roterdam, Delft dhe Hagë.

Qytetet e mëdha nuk janë opsioni juaj i vetëm në Holandë. Fshatrat e adhurueshëm të peshkimit të vendosura përgjatë liqenit Ijsselmeer janë të denjë për një ndalesë, veçanërisht Marken, Volendam dhe Enkhuizen.

Suedia

Të njohur për natyrën e tyre të hirshme, populli suedez njihet për si popull miqësor nordik. Duke pasur parasysh mjedisin e tyre të patëmetë - qytetet e lashta të rrethuara me mure, liqenet, plazhet e lagura nga dielli dhe malet me majat e akullnajave - nuk është çudi që ata janë kaq të lumtur.

E vendosur në veri të Evropës, midis Norvegjisë dhe Finlandës, Suedia është vendi për t'u vizituar nëse jeni duke kërkuar për një pamje të mahnitshme të Dritave Veriore. Këtu mund të kaloni nëpër pyje të dendura, përgjatë ujërave të kristaltë dhe të ngrini një tendë në një fushë të hapur.

Ata që vlerësojnë arkitekturën avangarde do të shpërblehen me disa nga modelet më intriguese në botë. Qyteti më i gjallë i vendit është Stokholmi, ku do të gjeni muzeun e njohur Vasa, si dhe dyqane dhe restorante me stil. Mos humbisni një udhëtim në Skansen, një muze i madh në ajër të hapur që përshkruan jetën në vitet 1720-1960.

Goteborgu, "qyteti i dytë" i Suedisë është një tjetër gjë që duhet parë adhuruesit e ushqimit, ata kanë restorante fantastike.

Zvicra

Zvicra ia vlen më shumë se sa çmimet e saj të larta. Malet e mbuluara me borë shpërthejnë nëpër re, duke dalë nga fusha të harlisura dhe të gjelbëruara të mbushura me dele.

Liqenet e gjera (d.m.th. Liqeni i Gjenevës) shtrihen në fshat, duke ofruar një mirëseardhje të shkëlqyeshme për të apasionuarit pas rafting, kanoe, peshkim dhe kajak. Fshatrat e vegjël si Gimmelëald ngjajnë me librat e tregimeve, duke magjepsur edhe udhëtarët më të çuditshëm me dyqanet e tyre të çuditshme dhe çokollatat që shkrihen në gojë.

Qytetet më të mëdha si Cyrihu, Gjeneva, Lucerni dhe Berni i ndihmojnë vizitorët të mbushen me kulturën dhe bukurinë me një hap, aty do të gjeni shumë muze mbresëlënës, galeri arti, dyqane dhe ushqime të shkëlqyera.

Gjermania

Ndërsa Gjermania mund të mos jetë destinacioni më romantik evropian i pushimeve, peizazhet e saj spektakolare e bëjnë atë një destinacion të denjë për çdo lloj udhëtari.

Destinacionet kozmopolite si Mynihu, Hamburgu dhe Frankfurt u ofrojnë udhëtarëve kulturën historike që ata dëshirojnë në formën e ndërtesave, monumenteve dhe muzeve antike. Ato shpërthejnë gjithashtu me dyqane dhe restorante që shërbejnë lakër turshi tradicionale dhe schnitzel të përziera me ushqime më bashkëkohore.

Qytetet e vogla janë vendi ku do të gjeni një pushim të këndshëm nga ngutja e jetës së përditshme. Këto fshatra të çuditshëm janë të mbushura me mbetje të bukura të së kaluarës. Pavarësisht vuajtjeve nga lufta, shumë kulla, kisha dhe shtëpi të lashta qëndrojnë të forta, duke shtuar në mënyrë stoike sharmin dhe joshjen e këtyre kënaqësive rurale.

Qytetet shumëngjyrëshe të Bavarisë, Rothenburg-ob-der-Tauber, Dinkelsbühl dhe Nördlingen do t'ju ngrenë humorin.

Turqia

Kur shumica e njerëzve mendojnë për Turqinë, ata përfytyrojnë Xhaminë e Hagia Sophia ose Pazarin e Madh në Stamboll dhe ushqimin turk. Ky vend i njohur është gjithashtu shtëpia e qyteteve kryesore si Antalia (e famshme për ujëvarën e saj Dunden), Bursa (vendi i Xhamisë së Madhe të mrekullueshme) dhe Sanliurfa, ku do të gjeni Pishinën e mrekullueshme të Abrahamit.

Ndërsa Stambolli është i mbushur me gjëra për të parë dhe bërë që përfshijnë xhaminë e lartpërmendur dhe një pallat vezullues dhe hipodromin, ai është gjithashtu shtëpia e parqeve të bukura.

Ata që shpresojnë të pushojnë buzë plazhit, duke shijuar pamje mahnitëse të Mesdheut, do të jenë të kënaqur me shumëllojshmërinë e ishujve piktoreskë në Turqi. Bozcaada është e qetë, por luksoze, e përshtatur nga plazhe të buta me rërë, ndërsa Gӧkçeada është një vend i qetë i çudirave që vizitohet më së miri gjatë muajve të zhurmshëm të verës.