Flyksa

Newsletter

12/09/2022 / 08:56

10 qytetet në Gjermani që ia vlen të vizitohen

A keni udhëtuar ndonjëherë në Gjermani? Me siguri keni qenë në gjendje të shihni disa nga qytetet kryesore të tij, vendet turistike plotë histori. Nëse do të bënim një listë të qyteteve gjermane që duam ta vizitojmë tani, këta dhjetë me siguri do të jenë ndër të parët.

Gjermania është një vend evropian me një histori të shkëlqyer, ku turizmi nuk është aq vendimtar në ekonominë e tij sa në vendet e tjera, por sigurisht që ka shumë për t'u ofruar atyre që vendosin të kalojnë pushimet e tyre në Gjermani. Ne do të shohim se cilat janë dhjetë qytetet thelbësore për të vizituar në Gjermani.

München

München, i vendosur në shtetin e Bavarisë, është një nga ato qytete ku duhen më shumë se dy ditë për të parë gjërat kryesore. Ndër atraksionet kryesore të tij është Birraria Hofbräuhaus, e cila për shumë vite ishte qendra e jetës publike në qytet dhe një vend takimi. Është një vend historik, pasi personazhe si Lenini kaluan nëpër të. Nga ana tjetër, në Mynih kemi shumë ndërtesa fetare, të tilla si kisha e San Miguel, ajo e Asam ose Katedralja. Në këtë qytet është fabrika e BMË-së.

Berlin

Në kryeqytetin e Gjermanisë nuk duhet të humbisni të famshmen e saj Porta e Brandenburgut, porta e vjetër për në Berlin dhe simboli i tij kryesor. Njohja e historisë së qytetit shkon duke shkuar te Muri i famshëm i Berlinit, veçanërisht në pjesën e tij të Galerisë East Side, një galeri arti në ajër të hapur. Nuk duhet të humbisni Alexanderplatz-in qendror ose Katedralen e bukur të Berlinit me kupolën e saj të gjelbër. Nëse është e mundur të vizitoni Reichstagun, ku është vendosur Parlamenti.

Hamburg

Hamburgu është një qytet që u dëmtua rëndë nga bombardimet në Luftën e Dytë Botërore, por që ka rilindur për t'u bërë një vend interesant dhe i gjallë. Porti i tij tregtar është shumë i zënë, por është gjithashtu një qytet turistik ku mund të shijojmë vende të mrekullueshme, një muze i miniaturave për të gjithë familjen, ose sheshi i bukur i bashkisë, me ndërtesat e tij të vjetra. Nëse dëshironi të argëtoheni, mos harroni rrugën Reeperbahn dhe vizitoni parkun Planten un Blomen.

Frankfurt

Qyteti më i rëndësishëm në shtetin federal të Hesse, i njohur si Frankfurt am Main. Në këtë qytet mund të vizitojmë shtëpi gotike, sheshin historik Römerberg ku mbahet tregu i famshëm i Krishtlindjeve ose shikoni Kishën Kolegjiale të Shën Bartolomeut, në stilin gotik. Për të pasur një pamje panoramike të qytetit mund të vizitojmë Torre de Meno, një observator publik. Muzetë, kopshti zoologjik ose Kopshti i Palmave janë gjithashtu thelbësore.

Këln

Nëse Këlni njihet për diçka, është për të katedralet e famshme nga periudha e Lartë Gotike. Hyrja e tij është falas, megjithëse nuk është e mundur të bëhet turizëm gjatë shërbimeve fetare. Ajo që kushton është ngjitja në kulla, për të shijuar një pamje të pabesueshme të qytetit. Në Këln mund të shijoni edhe disa muze, siç është ai i frymëzuar nga Ujë kolonje ose muzeu i çokollatës.

Düsseldorf

Düsseldorfi është një qytet i qetë i vendosur në brigjet e Rheinit. Në të mund të shijoni një shëtitje të këndshme nëpër qytetin e tij të vjetër. Këtu mund të shihni Sheshin e Kalasë ose ndërtesën e bashkisë. Rheinturm është kulla e madhe në brigjet e Rinit nga e cila mund të shijoni pamje spektakolare të qytetit. Përveç kësaj, ky qytet ka një plazh të vogël në brigjet e lumit, kështu që nuk i mungon asgjë.

Dresden

Qyteti i Dresdenit mund të vizitohet brenda një dite, dhe ka zonën e tij të vjetër të qytetit dhe qytetin e ri. Zona e saj historike është më e bukura në qytet, me Frankirche, një kishë barok e përfunduar në 2005 ose sheshi Neumarkt. Ju gjithashtu duhet të vizitoni pjesën e brendshme të Pallatit Mbretëror me muzeun e Thesarit.

Nürnberg

Ky qytet, i cili rilindi pas Luftës së Dytë Botërore, është i njohur përtej gjykimeve të famshme të liderëve të partisë Nacional Socialiste për krime të kryera kundër njerëzimit. Në këtë qytet mund të vizitoni shtëpinë ku Lindi Albrecht Dürer, ose shëtisni në heshtje nëpër qytetin e vjetër, me shtëpi të mirëmbajtura që ofrojnë një mjedis gati magjik. Ju nuk duhet të humbisni vizitën në Kalanë Perandorake ose kishat e saj të bukura.

Hannover

Në këtë qytet të Saksonisë së Ulët mund të shihni qoshet dhe vendet me interes për disa ditë. Një nga gjërat që tërheq më shumë vëmendjen është bashkia e qytetit, një ndërtesë që duket më shumë si një kështjellë. Në qytet ka edhe disa muze dhe një kopsht zoologjik.

Leipzig

Në Leipzig duhet të kërkoni hapat e Jeta Bach. Në Thomaskirche ai kompozoi shumë nga veprat e tij. Përveç kësaj, shumë afër është Muzeu Bach. Leipzig është një qytet shumë kulturor në të cilin njerëzit lëvizin me tramvaj ose biçikletë.